ČÁST 2.
Členství v družstvu
Článek 6.
Vznik členství v družstvu
6.1. Členem družstva může být fyzická osoba s trvalým pobytem na území České republiky nebo právnická osoba se sídlem na území České republiky.
6.2. Po splnění podmínek vyplývajících ze zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů a těchto stanov vzniká členství v družstvu:
- při založení družstva dnem vzniku družstva (členy družstva se stávají osoby, jejichž seznam tvoří přílohu notářského zápisu o ustavující schůzi družstva, jestliže splnily podmínky uvedené v usnesení ustavující schůze družstva),
- za trvání družstva přijetím za člena na základě písemné členské přihlášky,
- převodem členství dle ust. §§ 229 – 230 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů,
- jiným způsobem stanoveným zákonem (např. děděním – v takovém případě se členem může stát i jiná osoba než osoba uvedené v bodě 6.1. stanov).
6.3. O přijetí za člena družstva za trvání družstva rozhoduje představenstvo družstva usnesením, a to na základě písemné přihlášky. Členství vzniká zaplacením základního členského vkladu a při splnění dalších podmínek stanovených zákonem č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů a těmito stanovami.
6.4. Písemná přihláška do družstva musí obsahovat:
- označení, že jde o přihlášku do družstva,
- označení přihlašované osoby, tj. jméno, příjmení, datum narození a bydliště (u fyzické osoby) a firmu, sídlo a IČ (u právnické osoby),
- datum sepsání přihlášky,
- podpis uchazeče.
6.5. Dohoda o převodu členských práv a povinností na jinou osobu nepodléhá souhlasu představenstva. Členská práva a povinnosti spojené s členstvím v družstvu přecházejí na nabyvatele ve vztahu k družstvu dnem předložení dohody o převodu členství družstvu, nebo pozdějším dnem uvedeným v této dohodě o převodu, tytéž účinky jako předložení dohody o převodu členství nastávají, jakmile družstvo obdrží písemné oznámení dosavadního člena o převodu členství a písemný souhlas nabyvatele členství.
6.6. Smrtí člena družstva přecházejí jeho členská práva a povinnosti na dědice na základě pravomocného usnesení soudu o projednání dědictví.
6.7. Vznik společného členství manželů upravuje ust. § 703 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, dle kterého platí, že vznikne-li jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i společné členství manželů v družstvu; z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně.
Článek 7.
Zánik členství v družstvu
7.1. Členství v družstvu zaniká:
- písemnou dohodou,
- vystoupením,
- vyloučením,
- převodem členských práv dle ust. § 230 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů,
- prohlášením konkurzu na majetek člena družstva,
- zamítnutím návrhu na prohlášení konkurzu pro nedostatek majetku člena,
- zamítnutím insolvenčního návrhu pro nedostatek majetku člena družstva,
- pravomocným nařízením výkonu rozhodnutí postižením členských práv a povinností,
- vydáním exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností po právní moci usnesení o nařízení exekuce,
- smrtí člena družstva (fyzické osoby),
- vstupem do likvidace člena družstva (právnické osoby) nebo zánikem člena družstva (právnické osoby),
- zánikem družstva.
7.2. Písemná dohoda musí být podepsána nejméně dvěma členy představenstva a musí obsahovat časový údaj o dni, ke kterému členství zaniká, a o dni, v němž dojde k vyklizení a předání družstevního bytu nebo nebytového prostoru.
7.3. Vystoupením zaniká členství po uplynutí 3 měsíců s tím, že doba začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení písemného oznámení o vystoupení z družstva. Oznámení o vystoupení z družstva lze odvolat jen písemně a se souhlasem představenstva družstva.
7.4. O vyloučení člena rozhoduje představenstvo družstva. Člen může být vyloučen, jestliže:
- opětovně a přes písemnou výstrahu porušuje členské povinnosti uvedené v zákoně, ve stanovách a dalších vnitrodružstevních předpisech (v písemné výstraze musí být uveden důvod, pro který je výstraha udílena; tento důvod nemůže být dodatečně měněn),
- byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, který spáchal proti družstvu nebo členu družstva,
- zneužil majetku družstva pro svou soukromou potřebu nebo použil majetku družstva pro své podnikání bez souhlasu družstva,
- přijal majetkový či jiný prospěch od jiné osoby za účelem jejího zvýhodnění při vztazích vůči družstvu,
- je v prodlení s úhradou základního členského vkladu, dalšího členského vkladu, úhradou za užívání družstevního bytu a služeb s ním spojených nebo jinými platbami určenými členskou schůzí nebo vyplývající přímo z těchto stanov po dobu 1 měsíce (tato lhůta může být prodloužena na základě písemné žádosti o odklad plateb, která je doručena družstvu a o této žádosti o odklad plateb družstvo kladně rozhodlo).
Vyloučením zaniká členství dnem doručení písemného rozhodnutí o vyloučení členovi družstva.
Proti rozhodnutí o vyloučení má právo podat člen odvolání k členské schůzi družstva. Není-li právo na odvolání uplatněno do tří měsíců ode dne, kdy se člen dověděl nebo mohl dovědět o rozhodnutí o vyloučení, zaniká.
Rozhodnutí o vyloučení podléhá soudnímu přezkumu.
Vyloučený člen se může domáhat, aby rozhodnutí členské schůze o vyloučení, které se ho týká, soud prohlásil za neplatné, je-li v rozporu s právními předpisy nebo stanovami. Není-li právo na podání návrhu uplatněno do 3 měsíců ode dne konání členské schůze, která vyloučení potvrdila, nebo jestliže nebyla řádně svolána ode dne, kdy se člen mohl dovědět o konání členské schůze, která vyloučení potvrdila, nejpozději ale do jednoho roku od jejího konání, pak toto právo zaniká.
Jestliže je důvodem návrhu na zrušení usnesení členské schůze o vyloučení člena družstva, že tvrzené rozhodnutí členská schůze nepřijala proto, že o něm nehlasovala, anebo že obsah tvrzeného rozhodnutí neodpovídá rozhodnutí, které členská schůze přijala, lze podat návrh do 3 měsíců ode dne, kdy se člen o tvrzeném rozhodnutí dozvěděl, nejdéle však do jednoho roku ode dne konání nebo tvrzeného konání členské schůze.
7.5. Jestliže byl zrušen konkurz na majetek člena z jiných důvodů než po splnění rozvrhového usnesení nebo proto, že majetek dlužníka je zcela nedostačující, jeho členství se obnovuje; jestliže již družstvo vyplatilo jeho vypořádací podíl, musí jej do 2 měsíců od zrušení konkurzu družstvu nahradit.
To platí obdobně i v případě, že byl pravomocně zastaven výkon rozhodnutí postižením členských práv a povinností člena v družstvu nebo pravomocně zastavena exekuce dle zvláštního právního předpisu.
7.6. Členovi, který převedl svá členská práva a povinnosti ve smyslu ust. § 230 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zaniká členství v družstvu dnem účinnosti smlouvy o převodu.
7.7. Zemře-li člen družstva a nejde-li o společné členství manželů, přechází dnem jeho smrti členství v družstvu na dědice, kterému připadla členská práva a povinnosti dle pravomocného usnesení soudu o projednání dědictví.
7.8. Společné členství manželů v družstvu zaniká:
- smrtí jednoho z manželů,
- dohodou rozvedených manželů o úpravě práv bydlení po rozvodu manželství,
- rozhodnutím soudu o zrušení práva společného nájmu bytu rozvedených manželů s určením, který z bývalých manželů bude byt nadále užívat jako člen družstva a oprávněný nájemce,
- smrtí jednoho z bývalých manželů,
- písemnou dohodou manželů při převodu bytu do vlastnictví.
Zanikne-li společné členství manželů v družstvu smrtí jednoho z nich, zůstává členem družstva pozůstalý manžel.
Po rozvodu manželství zůstává členem družstva ten, který byl určen dohodou rozvedených manželů nebo rozhodnutím soudu.
Článek 8.
Majetkové vypořádání při zániku členství
8.1. Zanikne-li členství za trvání družstva, má dosavadní člen nebo jeho dědicové nárok na vypořádací podíl, který je určen poměrem splaceného členského vkladu dosavadního člena násobeného počtem ukončených roků jeho členství k souhrnu splacených členských vkladů všech členů násobených počtem ukončených roků jejich členství.
8.2. Pro určení vypořádacího podílu je rozhodný stav vlastního kapitálu družstva dle účetní závěrky za rok, v němž členství zaniklo; při určování výše vypořádacího podílu se nepřihlíží ke kapitálu, jež je v nedělitelném fondu a jestliže to vyplývá ze stanov i v jiných zajišťovacích fondech; rovněž se nepřihlíží k vkladům členů s kratším než ročním členstvím přede dnem, k němuž se řádná účetní závěrka sestavuje.
8.3. Nárok na podíl na zisku vzniká jen za období trvání členství.
8.4. Nárok na vypořádací podíl je splatný uplynutím 3 měsíců od schválení účetní závěrky za rok, v němž členství zaniklo, a to za podmínky vyklizení a řádného předání bytu či nebytového prostoru, k němuž měl bývalý člen právo nájmu.
8.5. Při výplatě vypořádacího podílu započte družstvo své splatné pohledávky vůči bývalému členu.
8.6. Zánikem členství v důsledku převodu členských práv a povinnosti nebo výměny bytu nevzniká dosavadnímu členovi vůči družstvu nárok na vypořádací podíl; vzájemné nároky si účastníci převodu či výměny bytu vypořádají mezi sebou.
Článek 9.
Evidence členů družstva
9.1. Družstvo vede seznam všech svých členů.
9.2. Do seznamu se zapisuje kromě firmy nebo názvu a sídla právnické osoby nebo jména a bydliště fyzické osoby jako člena i výše jejího členského vkladu a výše, v níž byl splacen.
9.3. Do seznamu se bez zbytečného odkladu vyznačí všechny změny evidovaných skutečností.
9.4. Představenstvo umožní každému, kdo osvědčí právní zájem, aby do seznamu nahlédl.
9.5. Člen družstva má právo do seznamu nahlížet a žádat vydání potvrzení o svém členství a obsahu jeho zápisu v seznamu.
Článek 10.
Práva a povinnosti členů družstva
10.1. Člen družstva má zejména tato práva:
- právo volit a být volen do orgánů družstva a podílet se na řízení a kontrole činnosti družstva prostřednictvím jeho orgánů,
- právo na uzavření nájemní smlouvy k družstevnímu bytu nebo nebytovému prostoru, který jako člen družstva užívá právem nájmu,
- právo na zajištění služeb v souvislosti se správou, provozem a údržbou domu, družstevního bytu nebo nebytového prostoru s výjimkou drobných oprav, které si člen družstva hradí sám,
- právo požádat družstvo o pomoc při odstranění následků nezaviněných havárií a živelných pohrom v družstevním bytě nebo nebytovém prostoru a při nepříznivých životních situacích, podrobnosti stanoví usnesení členské schůze,
- právo žádat spolu s dalšími členy družstva, jejichž podíl na hlasovacích právech činí více jak jednu třetinu, svolání mimořádné členské schůze družstva,
- účastnit se veškeré družstevní činnosti a požívat výhod, které družstvo svým členům poskytuje,
- právo na informace o činnosti orgánů družstva, o ročním vyúčtování záloh za služby spojené s užíváním družstevního bytu nebo nebytového prostoru, o hospodaření družstva,
- vznášet připomínky, stížnosti a náměty včetně hodnocení činnosti družstva jako celku, jeho orgánů a pracovníků,
- převést členská práva a povinnosti dle těchto stanov a platných právních předpisů na třetí osobu,
- při zániku členství jinak než převodem členských práv a povinností na vypořádací podíl dle těchto stanov,
- podat jménem družstva žalobu proti členovi představenstva nebo kontrolní komise o náhradu škody, kterou družstvu způsobil,
- uzavřít podnájemní smlouvu na družstevní byt nebo nebytový prostor za podmínek stanovených v článku 11.15. těchto stanov,
- podat žádost o převod bytové jednotky nebo nebytové jednotky do vlastnictví a o převod spoluvlastnického podílu na společných částech domu a pozemku, včetně finančního vypořádání závazku váznoucího na příslušné jednotce.
10.2. Člen družstva má zejména tyto povinnosti:
- uhradit základní členský vklad způsobem a ve lhůtách určených těmito stanovami a ustavující schůzí družstva, popř. dalšími usneseními členské schůze družstva,
- dodržovat stanovy a plnit usnesení orgánů družstva,
- platit řádně a ve stanovených lhůtách úhrady za užívání družstevního bytu či nebytového prostoru včetně úhrad na zajištění chodu společných částí domu (platby na opravy a údržbu společných částí domu), jakož i úhrady za služby spojené s užíváním družstevního bytu či nebytového prostoru a plnit další podmínky nájemní smlouvy,
- dodržovat domovní řád, provozní řád, předpisy o požární ochraně a řádně užívat a udržovat družstevní byt či nebytový prostor, jakož i společné prostory a zařízení domu a dbát, aby on i další osoby užívající družstevní byt či nebytový prostor plně respektovaly práva ostatních nájemců v objektech ve vlastnictví družstva,
- chránit zájmy a majetek družstva, zejména upozorňovat orgány družstva na všechny případy jeho ohrožení,
- usilovat o odstranění zjištěných nedostatků v činnosti družstva,
- oznamovat družstvu do 10 dnů veškeré změny, týkající se člena a ostatních osob užívajících s ním družstevní byt či nebytový prostor, které jsou podstatné pro vedení členské a ostatní evidence a pro zúčtování služeb,
- podílet se poměrnou částí na úhradě výdajů na činnost družstva, daňových a jiných poplatků a přispívat poměrnou částí na úhradu případné ztráty družstva dle usnesení členské schůze družstva, nejvýše však do výše svého členského vkladu,
- umožnit pověřeným zástupcům družstva, po předchozím oznámení, zjištění technického stavu užívaného družstevního bytu či nebytového prostoru a stavu veškerých měřidel,
- hradit veškeré drobné opravy v družstevním bytě či nebytovém prostoru související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou družstevního bytu či nebytového prostoru,
- oznamovat družstvu veškeré stavební činnosti a opravy prováděné v družstevním bytě či nebytovém prostoru, vyjma drobných oprav a běžné údržby,
- provádět stavební činnosti a opravy v bytě v souladu se zákonem č. 183/2006 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů,
- zachovávat dobré mravy a nenarušovat vzájemné vztahy s ostatními členy družstva.
10.3. Mezi povinnosti družstva zejména patří:
- zajišťovat údržbu, opravy a modernizaci domu s výjimkou vnitřního vybavení družstevního bytu či nebytového prostoru, zejména rekonstrukce základů domu, střešního pláště domu, fasády domu a opravy a nátěry vnějších částí okenních křídel,
- zajišťovat opravy a údržbu vodorovných a svislých rozvodů vody, plynu, elektrické energie, tepla a teplé vody, odvoz komunálního odpadu, úklid společných prostor a přilehlého chodníku,
- zajišťovat opravy a údržbu společné antény až k odbočkám do jednotlivých družstevních bytů či nebytových prostor.
Článek
11.
Práva a povinnosti členů družstva
11.1. Člen družstva – nájemce družstevního bytu nebo nebytového prostoru je povinen na výzvu družstva a ve lhůtě jím stanovené uzavřít nájemní smlouvu s družstvem za podmínek uvedených v těchto stanovách a k datu uzavření nové nájemní smlouvy ukončit stávající nájemní vztah.
11.2. Nájem družstevního bytu či nebytového prostoru vzniká smlouvou, kterou družstvo jako pronajímatel přenechává svému členu jako nájemci do užívání družstevní byt či nebytový prostor.
11.3. Členovi vznikne právo na uzavření nájemní smlouvy:
- na základě rozhodnutí o přidělení družstevního bytu vydaného příslušným orgánem družstva,
- na základě rozhodnutí o přidělení nebytového prostoru vydaného příslušným orgánem družstva,
- převodem členských práv a povinností nebo převodem části členských práv a povinností,
- na základě dohody o výměně bytu,
- na základě zdědění členského podílu.
11.4. Nájemní smlouva se uzavírá písemně. Není-li doba nájmu dohodnuta, platí, že smlouva o nájmu byla uzavřena na dobu neurčitou.
11.5. Nájem družstevního bytu je chráněn; nedojde-li k dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem, lze jej vypovědět jen z důvodů taxativně uvedených v ust. § 711 a § 711a) zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
11.6. Nájem nebytového prostoru lze ukončit způsoby uvedenými v zákoně č. 116/1990 Sb., o nájmu a podnájmu nebytových prostor, ve znění pozdějších předpisů a zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
11.7. Se zakládajícími členy družstva může být uzavřena pouze nájemní smlouva na dobu neurčitou.
11.8. Nájemní smlouva musí obsahovat označení družstevního bytu (nebytového prostoru), jeho příslušenství, rozsah jejich užívání a způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním družstevního bytu (nebytového prostoru) nebo jejich výši.
Nájemní smlouva musí mít písemnou formu.
11.9. Způsob výpočtu nebo výši nájemného družstevního bytu či nebytového prostoru určí členská schůze družstva, stejně tak způsob výpočtu nebo výši úhrad za plnění spojená s užíváním družstevního bytu (nebytového prostoru).
11.10. Nájemné spolu se zálohami na úhradu za plnění poskytovaná s užíváním družstevního bytu či nebytového prostoru se platí měsíčně, a to nejpozději do 25. dne kalendářního měsíce, za který se platí nájemné spolu se zálohami za plnění poskytovaná s užíváním družstevního bytu či nebytového prostoru.
11.11. Vyúčtování záloh na úhradu za plnění poskytovaná s užíváním družstevního bytu či nebytového prostoru provede družstvo nejpozději do 4 kalendářních měsíců po skončení zúčtovacího období. Přeplatek vyplývající z vyúčtování je splatný do 7 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období. Pokud byly uplatněny reklamace, které družstvo uznal, je konečný nedoplatek nebo přeplatek splatný nejdéle do 8 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období., neurčuje-li právní předpis lhůty k provedení vyúčtování a následné úhradě přeplatku jiné.
V téže době je člen povinen uhradit družstvu vyúčtováním zjištěný nedoplatek.
11.12. V rámci vypořádání záloh na úhradu za plnění poskytovaná s užíváním družstevního bytu či nebytového prostoru je družstvo oprávněno započítat své splatné pohledávky.
11.13. Pokud členská schůze nerozhodne jinak, platí, že veškeré opravy a výměny zařízení v družstevním bytě či nebytovém prostoru související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce; opravy a údržba společných prostor domu jsou hrazeny z příspěvku na opravy a údržbu společných částí domu.
11.14. Nájemní smlouva na družstevní byt či nebytový prostor může být uzavřena i s osobou, která není členem družstva. Takovou smlouvu lze však uzavřít pouze na dobu určitou.
11.15. Jednotlivý družstevní byt či nebytový prostor nebo jejich část lze jinému přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu nebo bez časového určení jen s předchozím písemným souhlasem družstva. Písemný souhlas uděluje představenstvo družstva.
11.16. Společný nájem družstevního bytu může vzniknout pouze manželům. Jestliže se za trvání manželství manželé nebo jeden z nich stanou nájemci družstevního bytu, vznikne jim společný nájem družstevního bytu.
Vznikne-li jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i společné členství manželů v družstvu.
Ze společného členství jsou členové oprávněni a povinni společně a nerozdílně. Společní členové mají při hlasování jeden hlas.